Olej silnikowy 2t – co należy o nim wiedzieć?

Mimo że motocykle z silnikiem dwusuwowym lata świetności mają już za sobą, to nadal są wykorzystywane w motorowerach i wyczynowych maszynach offroadowych. Jest tak za sprawą niskiej masy, bardzo prostej konstrukcji oraz wysokiej sprawności. Ich powszechne użycie w innych motocyklach zostało ograniczone przez rygorystyczne normy emisji spalin. Są to jednak bardzo ciekawe silniki, do których zapewne wielu z nas nadal ma ogromny sentyment.

Sposób smarowania silnika
Jest to jedna z najbardziej zauważalnych dla użytkownika różnic. W tego typu konstrukcjach smarowanie obywa się przez olej rozpuszczony w paliwie. Z tego powodu olej silnikowy 2t nie musi być tak trwały jak w motocyklach czterosuwowych, ponieważ jest spalany podczas pracy silnika. Maksymalny czas od sporządzenia mieszanki do jej spalenie powinien wynosić miesiąc. W zamian za to musi cechować się dobrą rozpuszczalnością, posiadać dodatki zapobiegające dymieniu oraz czyszczące wnętrze silnika z nagaru. Dzisiejsze motocykle 2t są wyposażone w dozowniki oleju, które podają środek smarujący, zwykle do gaźnika, aby wymieszał się z benzyną i ten sposób trafił do układu korbowo-tłokowego.

O czym muszą pamiętać posiadacze motocykli dwusuwowych?
Po pierwsze należy zaznaczyć, że nowoczesne silniki 2t cechują się bardzo dużą mocą przy małych pojemnościach. W związku z tak dużym wysileniem wymagają olejów najwyższej jakości.
Kolejną kwestią jest regularna kontrola sposobu działania dozownika, ponieważ prawidłowa ilość oleju w paliwie jest kluczowa dla utrzymania silnika w dobrej kondycji.

Comments are closed.