Po co używamy osłonę tarczy hamulcowej?

Układ hamulcowy, w którego skład wchodzą tarcze hamulcowe są niezwykle istotnym elementem pojazdów. To one odpowiadają za nasze bezpieczeństwo pozwalając uzyskać krótką drogę zatrzymania. Niestety poprzez swoje usytuowanie eksponowane są na zmienne warunki atmosferyczne oraz na przeciążenia. Do zachowania dobrego stanu tarcz hamulcowych używane są specjalne osłony.

Jak zbudowane są osłony?

Produkowane są najczęściej z arkuszy stali, w niektórych przypadkach także nierdzewnej. Następnie osłony te są galwanizowane, aby dodatkowo zabezpieczyć element przed korozją.

Przed czym chronią osłony tarcz hamulcowych?

Elementy te chronią przede wszystkim przed dostawaniem się cząstek kurzu, który może także wniknąć w głąb całego układu destabilizując go oraz powodując nadmierne zużycie. Kolejnym czyhającym niebezpieczeństwem, za którego prewencje odpowiada osłona tarczy hamulcowej jest dostawanie się zimnych kropel wody na rozgrzany komponent. Może to powodować groźne dla kierowców i pasażerów pęknięcie (bądź zwichrowanie) tarczy. Jest to także naturalne zabezpieczenie przed korodowaniem. 

Jak widać osłony tarcz hamulcowych są niezwykle ważne nie tylko dla układu hamulcowego, lecz także dla zawieszenia oraz układu kierowniczego. Poza ochroną systemów także je stabilizuje. Nie przypadkowo w wielu krajach weryfikacja stanu osłon jest obowiązkowa podczas technicznej kontroli pojazdów. Mając to wszystko na uwadze dbajmy o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze!

Comments are closed.